Artróza kolenného kĺbu: prejavy a liečba artrózy

Osteoartróza kolenného kĺbu alebo gonartróza je ochorenie, ktoré sa často vyskytuje v strednom a staršom veku, vyskytujúce sa pri degeneratívno-dystrofických zmenách v chrupavkovom tkanive kolenného kĺbu. V mladom veku môže dôjsť aj k takejto patológii, najmä medzi ľuďmi, ktorí sa profesionálne venujú športu. Gonartróza má chronický, postupne progresívny priebeh. Z dlhodobého hľadiska, pri absencii potrebnej terapie, môže toto ochorenie spôsobiť invaliditu. V tomto článku sa pozrieme na prejavy a liečbu artrózy kolenného kĺbu.

Ako sa prejavuje artróza kolena?

bolesť kolena v dôsledku artritídy

Gonartróza, ako sme už povedali, má postupne progresívny priebeh.

V počiatočných štádiách tohto ochorenia je pacient znepokojený menšou bolesťou v kolene, ktorá sa zhoršuje dlhotrvajúcou fyzickou námahou, napríklad pri lezení po schodoch. Chorá osoba môže naznačovať pocit stuhnutosti kolenného kĺbu, výskyt bolesti na začiatku chôdze po dlhom pobyte v stacionárnej polohe.

Artróza kolenného kĺbu v počiatočných štádiách nie je sprevádzaná žiadnymi vonkajšími zmenami v postihnutej oblasti. Niektorí pacienti sa sťažujú na mierny opuch kolena. Navyše, niekedy môže byť toto ochorenie komplikované sekundárnym zápalom synoviálnej membrány. V tomto prípade sa tekutina hromadí v kĺbovej dutine a kĺb sa výrazne zväčšuje v objeme.

S progresiou ochorenia sa syndróm bolesti stáva výraznejším. Začína sa objavovať aj pri miernej fyzickej námahe, po odpočinku zmizne. V priebehu času sa bolesť stáva takmer konštantnou, znepokojujúcou nielen počas pohybu, ale aj v pokoji.

Existujú sťažnosti na výrazné obmedzenie motorickej aktivity v kĺbe. Pri pohybe počuť hrubé škrípanie. V neskorších štádiách ochorenia sa kolenný kĺb deformuje, čo ďalej obmedzuje pohyb.

Hlavné metódy liečby gonartrózy

Liečba gonartrózy začína konzervatívnou terapiou.

V prvom rade by ste sa mali vyhýbať nadmernému namáhaniu kĺbu, snažiť sa menej chodiť, v prípade potreby používať špeciálne ortopedické pomôcky, ako sú ortézy.

Z liekov sa na zmiernenie bolesti používajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). V prípade, že NSAID nepriniesli očakávaný účinok, možno vykonať intraartikulárne podanie glukokortikosteroidov.

Okrem toho sa dobre osvedčila intraartikulárna injekcia kyseliny hyalurónovej. V roku 2017 vedci z Lekárskej univerzity publikovali prácu, v ktorej sa zistilo, že zníženie intenzity bolesti a zlepšenie funkcie kĺbov pomocou intraartikulárnej injekcie kyseliny hyalurónovej je porovnateľné s užívaním NSAID, ale je tu lepší lokálny účinok a bez systémového účinku.

Plán liečby tiež zahŕňa:

  • Chondroprotektory;
  • Terapeutická gymnastika;
  • Fyzioterapeutické postupy, napríklad terapia UHF.

Upozorňujeme, že akýkoľvek liek sa môže používať iba podľa pokynov lekára.

V pokročilých prípadoch môže byť potrebná chirurgická intervencia, čo znamená nahradenie poškodených kĺbových povrchov umelými implantátmi.