Osteochondróza bedrovej chrbtice - príznaky a liečebné metódy

S osteochondrózou bedrovej chrbtice, ktorej symptómy a liečba sú známe mnohým, čelí významná časť dospelej populácie. Dôvodom je časté zaťaženie bedrovej oblasti. Bolesť chrbta predstavuje asi 85% prípadov osteochondrózy, a preto by jej symptómy a liečba mali byť známe každému. To pomôže zabrániť rozvoju choroby a čo najrýchlejšie poskytnúť pomoc.

Osteochondróza bedrovej chrbtice je ochorenie, ktoré sa vyskytuje u väčšiny ľudí

Popis choroby

Podľa ICD-10 má osteochondróza kód M-42. Tento kód ICD zahŕňa tri druhy tejto patológie:

 • juvenilná osteochondróza chrbtice;
 • osteochondróza chrbtice u dospelých;
 • nešpecifikovaná osteochondróza chrbtice.

Kód pre osteochondrózu driekovej chrbtice je podľa medzinárodnej klasifikácie zaradený do bloku deformujúcich dorzopatií. Susedná skupina, spondylopatie, zahŕňa takú patológiu, ako je spondylóza bedrovej chrbtice. Je charakterizovaná degeneráciou anulus fibrosus medzistavcových platničiek predného pozdĺžneho väziva chrbtice. Táto patológia sa vyskytuje v dôsledku preťaženia chrbta ako ochrannej reakcie tela. Deformujúca sa spondylóza má podobný priebeh, ale zároveň sa v príznakoch mierne líši od osteochondrózy.

Vlastnosti anatomickej štruktúry tejto časti chrbtice, konkrétne jej vychýlenie dopredu, poskytujú schopnosť chodiť vzpriamene. Bedrá sú jednou z najpohyblivejších častí, spájajúce pevnú krížovú kosť a neaktívnu hrudnú oblasť. Pri zdvíhaní závažia, podvýžive, nízkej fyzickej aktivite dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu medzistavcových platničiek. Výsledkom ich rednutia je nielen narušenie pohyblivosti tohto oddelenia, ale aj zvýšené riziko zovretia nervov, ako aj postupné vyčnievanie želatínovej hmoty miechy do vzniknutého lúmenu. Medzi patológiami ICD-10 sa v tejto skupine najčastejšie vyskytuje bedrová osteochondróza.

Príčiny

Ako je uvedené vyššie, hlavnou príčinou vzniku osteochondrózy je práve vzpriamené držanie tela. To však neznamená, že táto patológia sa prejavuje u všetkých ľudí.

Nízka fyzická aktivita môže spôsobiť bedrovú osteochondrózu

Vývoj vyčnievania bedrovej chrbtice vedie k vplyvu provokujúcich faktorov:

 • traumatické poranenie chrbta;
 • porušenie metabolických procesov v tele;
 • nízka fyzická aktivita;
 • nadmerná telesná hmotnosť;
 • dlhotrvajúca hypotermia;
 • stres;
 • vrodené patológie chrbtice;
 • hormonálne zmeny;
 • poruchy držania tela;
 • nedodržiavanie bezpečnostných opatrení pri zdvíhaní závažia, čo vedie k nesprávnemu rozloženiu bremena.

Tieto príčiny vedú k zriedeniu medzistavcových platničiek. Disk pozostáva z elastického chrupavkového tkaniva, ktoré umožňuje pohyblivosť spojenia stavcov. Pri ich degenerácii je narušená nielen pohyblivosť, výrazne sa zvyšuje riziko poškodenia nervových koreňov, ktoré vychádzajú z miechy. Ak sú u zdravého človeka zvyčajne chránené chrupavkovým tkanivom, potom pri jeho zriedení je štípanie sprevádzané silnou bolesťou.

Symptómy

Známky osteochondrózy bedrovej chrbtice sa môžu líšiť v závislosti od toho, ktoré nervové korene sú postihnuté patológiou. Intervertebrálna osteochondróza hrudnej a bedrovej oblasti má niekoľko štádií vývoja a každá z nich sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi. Veľký význam má aj zóna stenčenia – v závislosti od toho, ktorá medzistavcová platnička je stenčená, sa závažnosť a povaha znamienok prejavujú rôznymi spôsobmi.

Symptómy osteochondrózy bedrovej chrbtice zodpovedajú kompresii rôznych koreňov:

 • L1 a L2 sú charakterizované poruchami zmyslového vnímania. Necitlivosť postihuje oblasť takzvaných "jazdeckých nohavíc" - vnútornej strany stehien a slabín. S komplikáciou tohto typu ochorenia s herniou sa bolestivé pocity okamžite objavia na oboch nohách.
 • L5 - vzhľad bolesti vystreľujúceho charakteru v bedrovej oblasti. V tejto oblasti a v oblasti palca na nohe je tiež znížená citlivosť. Existujú porušenia jeho ohybu - tento príznak často používajú traumatológovia na diagnostiku osteochondrózy.
 • Pri postihnutí S1 je charakteristická nielen vystreľujúca bolesť v driekovej oblasti, ale aj zníženie citlivosti v oblasti chodidla. Necitlivosť siaha od malíčka po štvrtý prst. Aj v tomto prípade je citlivosť v dolnej časti nohy a na vonkajšom povrchu stehna výrazne znížená. Je možné porušenie plantárnych a Achillových reflexov.
 • Ak je postihnutá artéria Desproges-Gotteron, môže to spôsobiť úplnú paralýzu svalov stehien a zadku, ako aj stratu citlivosti v perineu.
 • Pri súčasnom poškodení koreňov L5–S1, ktoré je sprevádzané poškodením tepny, dochádza k úplnej strate panvových a motorických funkcií.

Pri intervertebrálnej osteochondróze môžu byť ovplyvnené nielen nervové korene, ale aj krvné cievy. To všetko môže vyvolať vývoj syndrómov spojených so základným ochorením.

radikulárny syndróm

Keď sú korene poškodené, chôdza pacienta sa mení. Môže mať bolesti nielen v krížoch, ale aj v dolnej časti nohy, stehna, zadku a dokonca aj chodidiel. Pri radikulárnom syndróme sú bolestivé pocity nudnej povahy a objavujú sa iba na jednej strane. V bedrovej oblasti sú pocity mravčenia a husia koža. Bolestivé pocity ustanú po zahriatí, čo je spôsobené stimuláciou prietoku krvi a uvoľnením preťaženia.

Ischemický syndróm

Vyskytuje sa v dôsledku stláčania krvných ciev a porúch obehu v panvových orgánoch. To spôsobuje narušenie fungovania orgánov, ktoré nedostávajú dostatok živín z krvi. Prejavuje sa bolestivými pocitmi pri chôdzi, ktoré miznú počas odpočinku. Môže sa vyskytnúť bolesť vo vnútorných stehnách a zadku.

Vertebrálny syndróm

Vyskytuje sa v dôsledku dlhodobého nedostatku liečby. Prejavuje sa zmenami v chôdzi, postavením kostry, výskytom sklonu.

Poznámka:Na pozadí degeneratívnych lézií niekoľkých platničiek sa môže vyvinúť spondyloartróza bedrovej chrbtice, v dôsledku čoho sa na kostných oblastiach v oblasti kĺbov môžu začať vytvárať ostnaté kostné výrastky.

Štádiá ochorenia

Osteochondróza hrudnej a bedrovej chrbtice sa postupne rozvíja. Vývoj patológie prechádza niekoľkými fázami. Každá ďalšia je náročnejšia na liečbu.

 1. Zničenie disku. V tomto štádiu je pacient znepokojený miernou bolesťou v bedrovej oblasti. Nepohodlie sa zvyšuje s fyzickou námahou a neprejavuje sa v pokojnom stave.
 2. Zničenie vláknitých krúžkov. V tomto období sa už vzdialenosť medzi stavcami začína zmenšovať natoľko, že sa začínajú objavovať silné bolesti. Bolestivé pocity sa vyskytujú nielen v bedrovej oblasti, ale vyžarujú aj do zadku, stehien a podkolenia. Práve s osteochondrózou 2. stupňa najčastejšie pacienti chodia k lekárovi.
 3. Tvorba medzistavcovej hernie. Bolesť je trvalá. Sila bolesti je taká výrazná, že pacient začne stabilnú zmenu držania tela a chôdze spôsobenú chorobou. Postupom času sa vyvinie deformácia kostí.
 4. Poruchy pohybu. Kvôli bolesti má pacient ťažkosti s pohybom. V tomto štádiu je už zistená invalidita.
V pokročilom štádiu osteochondrózy bedrovej chrbtice sa motorická aktivita človeka zhoršuje.

Liečebné metódy

Keď sa objavia príznaky osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice, pacienti hľadajú liečbu. Pri poškodení 2. stupňa sa bolesť stáva trvalou, ktorá zasahuje do každodenného života. To je dôvod na začatie liečby osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice.

Terapia v tomto prípade sa vykonáva niekoľkými spôsobmi:

 • Fyzioterapia. Pomáha posilňovať chrbtové svaly a vďaka svalovému rámu pomáha udržiavať správnu polohu chrbtice.
 • Masáž. Zmierňuje bolesť, pomáha obnoviť prietok krvi.
 • injekcie. Sú neoddeliteľnou súčasťou lekárskej starostlivosti. Môžu byť použité ako na rýchle odstránenie symptómov, tak aj ako akupunktúra.
 • Krémy a masti. Odstráňte bolesť v oblasti aplikácie, znížte prejavy zápalu tkaniva.

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice sa môže uskutočniť pomocou niekoľkých techník - pomáha to dosiahnuť najvýraznejší výsledok.

Poznámka:Použitie akýchkoľvek metód bez súhlasu ošetrujúceho lekára môže byť zdraviu nebezpečné.

Lekárske ošetrenie

Ak má pacient závažné príznaky a choroba sa predtým neliečila, na zmiernenie akútnych symptómov sa používajú lieky. Tento smer liečby zahŕňa úľavu od akútnej bolesti a obnovenie normálneho fungovania tkanív a orgánov.

Pri prvých príznakoch bedrovej osteochondrózy sa používajú lieky predpísané lekárom.

NSAID

Nesteroidné protizápalové lieky sú jedným zo spôsobov liečby bedrovej osteochondrózy v akútnom štádiu. Lieky tejto skupiny zastavujú zápalový proces a majú analgetický účinok.

Medikamentózna liečba chrbtice 2. štádia lézie sa môže vykonávať pomocou liekov v nasledujúcich formách:

 • Masti. Masť na osteochondrózu bedrovej chrbtice sa aplikuje priamo na oblasť akútnej bolesti. Táto skupina činidiel môže obsahovať aktívne zložky viacsmerného účinku a nielen odstrániť zápal, ale aj zmierniť kŕče, stimulovať obnovu chrupavkového tkaniva.
 • injekcie. Pomôžte v krátkom čase neutralizovať akútnu bolesť. Pomocou injekcií sa absorpcia účinných látok začína rýchlejšie, čo pomáha zmierniť stav.
 • Tablety. Vo forme tabliet sa táto skupina liekov používa pri absencii akútnej bolesti.

Svalové relaxanty

Uvoľňujú svalové kŕče, čo uľahčuje vstrebávanie liekov a pomáha znižovať bolesť.

Glukokortikoidy

Používajú sa pri absencii účinku užívania NSAID a svalových relaxancií. Predpisuje ich iba lekár a užívajú sa pod jeho dohľadom.

blokády

Prípravky na lokálnu úľavu od bolesti. Neužívajte dlhodobo, pretože môžu spôsobiť vytvorenie rezistencie na účinné látky.

Terapia bez liekov

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice sa môže uskutočniť aj bez použitia liekov. Táto terapia je dobre prijatá, pretože vám umožňuje stimulovať prirodzenú obnovu tela.

Terapeutické cvičenie je kľúčom k rýchlemu zbaveniu sa osteochondrózy bedrovej chrbtice

Masáž

Pri osteochondróze krčnej a bedrovej chrbtice je jednou z najbežnejších metód liečby masáž. Stimuluje prietok krvi, zlepšuje odtok lymfy, čím znižuje opuchy a zbavuje bolesti.

Fyzioterapia

Cvičebná terapia je zaradená do povinného rehabilitačného programu na liečbu ochorení pohybového aparátu. Cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice pomáhajú posilňovať svalový rám, čo vám umožňuje udržiavať správnu polohu chrbta. Súbor cvičení na osteochondrózu bedrovej chrbtice vyberá každý lekár individuálne v závislosti od stavu pacienta. Vlastný výber pomocou videí alebo odporúčaní od priateľov môže viesť k zhoršeniu stavu.

Fyzioterapeutické procedúry

Fyzioterapia pri osteochondróze bedrovej chrbtice sa používa na zmiernenie stavu, posilnenie celého tela, zmiernenie zápalu a zníženie svalových kŕčov. Elektroforéza stimuluje kostrové svaly na podporu chrbtice. Fonoforéza, darsonvalizácia, akupunktúra a ďalšie metódy obnovujú odtok lymfy a stimulujú opravu tkaniva. Tieto postupy sa používajú počas obdobia exacerbácie a končia desiaty alebo jedenásty deň po začiatku liečby.

Napriek veľkému počtu spôsobov liečby tejto choroby je oveľa jednoduchšie vykonávať prevenciu - športovať, jesť správne, dodržiavať režim dňa. To vám pomôže chrániť sa pred vývojom väčšiny patológií.