Príznaky cervikálnej osteochondrózy

Koncom minulého storočia ľudstvo získalo ochorenie chrbtice. Nesprávny denný režim, veľa hodín sedenia pri počítači, pracovná plocha, pokojný životný štýl viedli k šíreniu osteochondrózy krčnej oblasti.

V každom štádiu progresie choroba stále viac a viac mení chrbticu, postihuje mäkké tkanivá, nervové vlákna, krvné cievy, čo vedie k prejavom príznakov cervikálnej osteochondrózy.

Známky choroby

Cervikálna oblasť je náchylná na choroby. Skladá sa zo siedmich stavcov, ktoré vykonávajú náročné úlohy: ohýbať krk, podopierať hlavu, spájať mozog so systémami tela. Často sa na výskyte príznakov cervikálnej osteochondrózy podieľajú zranenia krku, ktoré vznikli v dôsledku športu, následky dopravných nehôd. Pri silnom zaťažení sú svaly stlačené, nervy sú zovreté. Bolesť sa objavuje pri konštantnom nesprávnom držaní tela: rozloženie hmotnosti, práca sa stáva nerovnomerným, úseky chrbtice sú posunuté.

Prirodzený proces starnutia organizmu prináša choroby súvisiace s vekom, vrátane degeneratívnych zmien kostí.

Osteochondróza krčnej chrbtice

Príznaky osteochondrózy sú rozdelené do skupín v závislosti od štádia, lokalizácie patológie.

 1. Neurológia. Symptómy vznikajú v dôsledku poškodenia nervového tkaniva, porušenia citlivosti oblastí tela.
 2. Statika. V prvých štádiách progresie ochorenia je ťažké zaznamenať zmeny, dochádza k modifikácii tvaru stavcov.
 3. Plavidlá. Tepny, žily sú stlačené pohyblivými stavcami.
 4. Poškodenie tkaniva. Jasným znakom výskytu trofického syndrómu sú kožné defekty (vredy).

Cievne ochorenia sa považujú za časté príznaky cervikálnej osteochondrózy. Časť chrbtice je prepichnutá veľkými, malými cievami krvi, ktorá pri výskyte a rozvoji ochorenia prestane prúdiť v dostatočnom objeme.

Medicína bola v poslednom čase úspešná pri vymedzovaní skupín symptómov, ktoré sa vyskytujú pri postihnutí krku.

Root

Keď fibrózny krúžok stratí svoju pružnosť, degeneratívne zmeny sú „očividné", objaví sa cervikálny ischias. Kombinuje prejavy vznikajúce pri zovretí zväzkov miechových nervov. Existujú typy procesov v závislosti od úrovne, na ktorej k nemu došlo.

Zóna poškodenia:

 • Úroveň 1-2 - necitlivosť krku, bolesť hlavy.
 • 3 segment - znecitlivenie jazyka. Zriedka sa objavuje. Koža uší prestáva byť cítiť.
 • 4. stupeň - bolesť kľúčnej kosti, srdca, ramien, vedie k čkaniu, migréne pri prehĺtaní. V hrdle je pocit "hrudky", ktorej sa nemožno zbaviť. Bolesť je ako bolesť v krku, symptóm nie vždy naznačuje problémy s chrbtom.
 • 5. úroveň - sú porušené spojenia v nervových zakončeniach ramena, zhoršuje sa výkonnosť časti tela, rúk, pohybov. Existujú ťažkosti pri zdvíhaní, predĺžení končatiny.
 • 6 segment - znamená bolesť v lopatke, predlaktí, zdá sa, že bolesť sa rozšírila z ramena nižšie.
 • 7. pár - imobilizuje ruku, prsty (index, stred), necitlivosť, nepohodlie v zápästí, radiálne kĺby.
 • Úroveň 8 - ovplyvňuje pohyby prstenníka, malíčka. Ôsmy pár spojení ide na začiatok hrudnej oblasti - stojí za to skontrolovať lokalitu.

Vertebrálne

Syndróm sa prejavuje bolesťou, ktorá sa vyskytuje pri otáčaní, nakláňaní hlavy, ohýbaní krku. V závislosti od koncentrácie narušenia nervových zakončení dochádza k bolestiam hlavy, lopatky, ramena. Trvanie útokov kolíše, existujú prípady neustáleho napätia. Po podchladení sú znaky obzvlášť viditeľné, pohyby hlavy sú ťažké, pri fungovaní zóny goliera je počuť chrumkavosť. Pri zanedbaní choroby je ťažké udržať hlavu vo vzpriamenej polohe, pacient ju drží.

Migréna s cervikálnou osteochondrózou

syndróm vertebrálnej artérie

Syndróm je spojený s vaskulárnou povahou, lézia je lokalizovaná. Symptómy syndrómu:

 1. Migrénaspôsobené oslabením prietoku krvi, nedostatkom kyslíka v tkanivových bunkách. Ovplyvňuje zadnú časť hlavy, rozširuje sa na čelo, oči.
 2. Zvonenie v ušiach, čiastočná strata zraku. Pred očami "pláva", objavujú sa čierne bodky, farebné škvrny. Je sprevádzaná nevoľnosťou a vracaním.
 3. Hypertenzia. K zvýšeniu krvného tlaku dochádza v dôsledku nesprávnej distribúcie krvi. Je dôležité nezaoberať sa samodiagnostikou, vysoký krvný tlak je signálom k inému ochoreniu. Lekár určí príčinu, predpíše liečbu.
 4. Ťažkosti s udržaním vedomia. Ospalosť, znížená rýchlosť reakcie, závraty, mdloby.

Srdcový

Ide o bolesť srdca. Zovretie miechových nervov sa odráža v iných častiach tela, ktoré sa nachádzajú v blízkosti. Syndróm je špecifický, nemôžete zavrieť oči. Bolesť pripomína infarkt myokardu. Pacientovi sa odporúča ísť do nemocnice, lekár urobí diagnózu. Napodobňovanie, osteochondróza pridáva príznaky: bolestivá bolesť, nie ostrá, dusičnany nefungujú, zhoršuje sa naklonením hlavy.

Symptómy cervikotorakálnej osteochondrózy sa prejavujú porušením segmentov. Oblasť hrudníka je zriedka postihnutá, následky sú mnohé.

Bolesť sa objavuje v počiatočných štádiách ochorenia, zaostrenie sa cíti v hrudníku.

Veľkosť, stupeň poškodenia miechy určuje tvorbu viscerálnych znakov: kašeľ, ťažkosti s prehĺtaním, arytmia, hypertenzia, podráždenie gastrointestinálneho traktu.

Príčiny

 • Genetický prenos choroby (predispozícia);
 • Infekcie, predĺžené zápalové procesy;
 • Nadváha, štádiá obezity;
 • Nedostatok vody, mikro-, makroprvkov;
 • Rachiocampsis;
 • ploché nohy;
 • Modriny chrbtice;
 • Neustále zdvíhanie závažia (práca ako nakladač);
 • Dlhodobý pobyt v jednej polohe;
 • Stres, preťaženie muskuloskeletálneho systému;
 • Nesprávne miesto na spanie, odpočinok.

Urgentná starostlivosť

Bolesť sa vytvára neočakávane, spôsobuje nepríjemnosti, utrpenie. Odporúča sa užívať lieky proti bolesti, používať nesteroidné masti.

Bez konzultácie s lekárom nemôžete konať - ublížiť. Nesprávne zaobchádzanie s liekmi vedie k následkom, ktoré ohrozujú zdravie.

Ak sa objavia príznaky, je potrebné urýchlene prijať opatrenia do nemocnice. Liečba cervikotorakálnej osteochondrózy sa uskutočňuje komplexným spôsobom vrátane liekovej terapie, fyzických cvičení.

Terapia lézií kostí krku

Hlavnou príčinou ochorenia je sedavý životný štýl. Cvičenia sa vykonávajú počas celého dňa: stojí za to zahrnúť do ranných cvičení, prestávky v práci.

Preventívna masáž

Liečba cervikálnej osteochondrózy zahŕňa masáž. Je lepšie, ak to robí niekto iný, podmienky by mali byť pohodlné.

Pred vykonaním masáže by ste sa mali poradiť s lekárom, prihlásiť sa na preventívny kurz.

Toto sú bezpečné opatrenia, keď sa objavia príznaky cervikálnej osteochondrózy. Prevenciu podporuje strava bohatá na vitamíny, vápnik, tvorba svalového korzetu pomocou plávania.