Osteochondróza - čo je táto choroba

bolesť v krku s osteochondrózou

Každý počul o takej chorobe, ako je osteochondróza, ale nie každý vie, čo je podstatou tohto ochorenia. Lekári diagnostikujú veľké množstvo pacientov každý deň, zatiaľ čo len málo z nich chápe, čo je to osteochondróza. Tento patologický stav je dnes diagnostikovaný nielen u starších pacientov, ako to bolo pred 10 - 20 rokmi, ale aj u 20-ročných. Takéto smutné štatistiky sa spájajú predovšetkým s moderným nezdravým životným štýlom.

Ak nájdete definíciu osteochondrózy v akejkoľvek lekárskej literatúre, potom to znie nasledovne - jedná sa o degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici, ktoré primárne ovplyvňujú medzistavcové platničky, vedú k strate ich hlavných funkcií, ktorá je vyjadrená rôznymi klinický obraz. V závislosti od umiestnenia poškodených diskov sa rozlišuje osteochondróza chrbtice:

 • krčnej chrbtice;
 • hrudná oblasť;
 • bedrový.

Príčiny a mechanizmus vývoja ochorenia

Do istej miery sa príznaky osteochondrózy rozvinú u všetkých ľudí staršej vekovej skupiny. Tento proces je neoddeliteľnou súčasťou starnutia v tele. Ale, bohužiaľ, tento proces nie je vylúčený ani v mladom veku, keď príčinou jeho vývoja sú traumatické poranenia, ochorenia chrbtice, rôzne statické a dynamické preťaženia chrbtice.

Najčastejšie degenerácia chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek ovplyvňuje najpohyblivejšie časti chrbtice - na prvom mieste je krčka maternice, na druhej - bedrová a na tretej - hrudná.

V súčasnej dobe bolo vyvinutých viac ako 10 teórií o príčinách vývoja osteochondrózy (vaskulárnej, dedičnej, mechanickej, alergickej, infekčnej, hormonálnej atď. ), Žiadna z nich však úplne nezverejňuje podstatu tohto ochorenia, sú to navrhnuté tak, aby sa navzájom dopĺňali.

Rizikové faktory pre rozvoj osteochondrózy:

 • genetická predispozícia k tejto chorobe;
 • endokrinologické, metabolické choroby;
 • chronická infekcia;
 • kilá navyše a nadváha;
 • nesprávna výživa a nedostatok vitamínov, mikroelementov v potravinách;
 • nedodržiavanie pitného režimu s rozvojom latentnej dehydratácie;
 • s vekom súvisiace degeneratívne a atrofické zmeny v procese starnutia;
 • utrpel poranenie chrbtice;
 • patológia muskuloskeletálneho systému (nesprávne držanie tela, ploché nohy, artróza, patologické zakrivenie chrbtice, vrodená hypermobilita predpisov a ďalšie);
 • hypodynamia;
 • práca spojená s neustálym zdvíhaním závažia, s dlhým pobytom v nepohodlnej a nefyziologickej polohe;
 • profesionálnemu športu;
 • zlé návyky;
 • zvyk chodiť na vysokých podpätkoch.

Konštantná sedavá práca v nefyziologickom a nepohodlnom držaní tela je vážnym faktorom pri vývoji osteochondrózy.

Vývoj a progresia osteochondrózy je dlhý proces, ktorý postupne prechádza 4 fázami. V prvom štádiu dochádza k zmenám v medzistavcovom disku. Jeho jadro pulposus, čo je rôsolovitá hmota, pozostáva z proteoglykánov (tieto látky plnia dôležitú funkciu - zadržiavajú molekuly vody), ktoré poskytujú tlmiace vlastnosti disku.

Z nejakého dôvodu (mechanické namáhanie disku, dehydratácia, zhoršená mikrocirkulácia a výživa chrupavkového tkaniva), nucleus pulposus postupne stráca vodu a vysychá. To vedie k strate pružnosti a prasknutiu vláknitého krúžku disku, zmenšeniu jeho výšky, ale proces neprekračuje svoje hranice. Spravidla v tomto štádiu vývoja osteochondrózy nie sú žiadne príznaky, aj keď sa táto choroba dá spočiatku liečiť celkom efektívne.

V druhej fáze sa vyvíja nestabilita chrbtice. Z dôvodu zníženia výšky disku sa susedné stavce priblížia k sebe, čo vedie k ochabnutiu svalov a väzov chrbtice, v dôsledku čoho sa vyvinie patologická pohyblivosť stavcov, skĺznu zo seba (spondylolistéza) ). Práve v tomto štádiu osteochondrózy vyhľadávajú pacienti najčastejšie lekársku pomoc v súvislosti s bolesťami chrbta.

V tretej fáze sa vyvíjajú najvýraznejšie morfologické zmeny a predtým nediagnostikovaná osteochondróza sa v tomto štádiu zistí takmer v 100% prípadov. Táto fáza je charakterizovaná vývojom komplikácií, ako je výčnelok a herniácia disku. Fazetové kĺby chrbtice sú tiež zapojené do patologického procesu s tvorbou subluxácií v nich.

V konečnej fáze vývoja osteochondrózy dochádza k adaptívnym zmenám - telo sa snaží nejako stabilizovať patologickú pohyblivosť, ktorá sa prejaví v množení okrajových osteofytov, ktoré nakoniec úplne zamurujú chrbticu. To vedie k rozvoju ankylózy a patologickému zakriveniu chrbtice.

Príznaky ochorenia

Príznaky osteochondrózy sú veľmi odlišné. Toto ochorenie môže byť maskované ako akákoľvek patológia - angina pectoris, neuralgia, renálna kolika atď. Známky osteochondrózy závisia predovšetkým od lokalizácie patologického procesu.

Osteochondróza krčnej chrbtice

Hlavnými znakmi cervikálnej osteochondrózy sú bolesti hlavy, ktoré začínajú v occiputu a šíria sa do temporo-parietálnej oblasti. Bolesť je konštantná, zosilňuje sa, keď je hlava otočená do strán alebo odhodená dozadu.

Komplikáciou cervikálnej osteochondrózy, ktorej liečba je povinná, je často syndróm vertebrálnej artérie. V takom prípade je narušený prísun krvi do mozgu, čo môže v niektorých prípadoch vyústiť až do mŕtvice.

Častým spoločníkom cervikálnej osteochondrózy sú závraty, ktoré sa zosilňujú alebo sa objavujú pri náhlych pohyboch na krku. Môžu sa objaviť bolesti v ramennom pletenci alebo v ramennom kĺbe, ktoré sa musia rozlišovať od artrózy, artritídy a iných chorôb kĺbov.

Osteochondróza hrudnej oblasti

Hlavným príznakom lézie v hrudnej oblasti je bolesť. Bolesť môže byť konštantná a boľavá (torakalgia) alebo akútna vo forme lumbága (thoracago). Lokalizácia bolesti závisí od úrovne patologických zmien. Bolesť sa môže prejaviť zozadu a spredu hrudnej steny.

Hrudná osteochondróza často simuluje angínu pectoris. V oblasti srdca sú bodavé bolesti alebo dlhodobé bolesti. Na rozdiel od anginy pectoris nie sú spojené s fyzickým a emocionálnym stresom, nezmierňujú ich lieky ako nitráty.

Tiež hrudná osteochondróza môže simulovať choroby tráviaceho traktu - gastritídu, pankreatitídu, cholecystitídu atď.

Osteochondróza bedrovej chrbtice

Hlavným prejavom bedrovej osteochondrózy je bolestivý syndróm. Bolesť môže byť chronická bolesť (lumbodynia) alebo akútna a krátkodobá (lumbago). Bolesť v bedrovej osteochondróze vyžaruje do jednej alebo dvoch nôh pozdĺž zadného povrchu, pravdepodobne sú dolné končatiny boľavé.

Bedrová osteochondróza môže napodobňovať urolitiázu, niektoré gynekologické ochorenia a dokonca aj akútnu chirurgickú patológiu, ako je akútna apendicitída.

Ako sa stanovuje diagnóza?

Existuje podozrenie na osteochondrózu na základe sťažností pacienta, anamnézy, anamnézy života (identifikácia rizikových faktorov vzniku osteochondrózy), fyzikálneho vyšetrenia a neurologického vyšetrenia.

Diagnózu je možné potvrdiť pomocou rádiografie (znížená výška disku, patologické ohyby chrbtice, proliferácia osteofytov, subluxácia v kĺboch chrbtice, spondylolistéza, spondylóza, spondyloartróza). Nepostrádateľnou metódou pri diagnostike komplikácií, ako je výčnelok a herniácia disku, je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Používa sa tiež CT a ultrazvuk. Neexistujú žiadne špecifické laboratórne zmeny pri osteochondróze.

Zásady liečby

Liečba osteochondrózy je náročná a takmer nemožná úloha, ku ktorej je potrebné pristupovať iba komplexne. Lieková terapia sa používa iba na exacerbáciu a rozvoj bolestivého syndrómu. V takýchto prípadoch sa používa protizápalová, analgetická a dekongestívna liečba. Používajú tiež lieky, ktoré eliminujú svalové kŕče kostrových svalov, a lieky, ktoré zlepšujú prekrvenie tkanív chrbtice, obnovujú tkanivo chrupavky.

Základom liečby sú nedrogové metódy, ktoré by sa mali používať komplexne a pravidelne:

 • fyzioterapia;
 • manuálna terapia;
 • masáže a samo-masáže;
 • laserová terapia;
 • akupunktúra;
 • fyzioterapeutická liečba (magnetoterapia, elektroforéza, liečba ultrazvukom, balneoterapia).

S rozvojom komplikácií sa používa chirurgická liečba - neurochirurgické operácie na chrbtici. Moderné technológie dokonca umožňujú vykonávať endoprotetiku poškodeného disku umelými endoprotézami.

Ak nechcete trpieť bolesťami chrbta a inými príznakmi osteochondrózy, potom vám pomôže prevencia. Nezabudnite sa vyhnúť rizikovým faktorom pre túto patológiu, viesť aktívny životný štýl, sledovať hygienu svojej práce.