Artróza nie je choroba, ale spôsob života

Na úvod malá nepríjemná skutočnosť: opotrebenie, zriedenie chrupavky v kĺboch je neoddeliteľnou súčasťou programu starnutia, ktorý je vlastný našim telám.štádia artrózyPočas života sa zhoršuje prísun chrupavky, ktorá prakticky nemá vlastné cievy, a to sa stáva prekážkou normálneho fungovania kĺbov. V skutočnosti ide o artrózu - ochorenie, pri ktorom sa stenčujú chrupavky a vlákna väzov, a ak hovoríme o kolenných kĺboch, tak aj menisky. Tento neduh by sa dal považovať za chorobu starších ľudí, ak by si moderní ľudia bez toho, aby o tom vedeli, nezničili kĺby v predstihu. Niekedy sa stane, že sa príznaky artrózy zistia aj u dospievajúcich.

Artrózu možno považovať za chorobu starších ľudí, ak si moderní ľudia, bez toho, aby o tom vedeli, nezničili svoje kĺby v predstihu

"Chrupavka, rovnako ako iné tkanivá tela, sa vyživuje krvou. "Prostredníctvom malých ciev sa živiny dodávajú do oblasti kĺbu. A čo je zaujímavé: keď sa pohybujeme, svoje funkcie plní 4 - 5 z 5 kapilár. A keď je kĺb v pokoji, existujú iba 1 - 2 kapiláry, to znamená, že pokiaľ sú naše kĺby v nehybnom stave, výživa sa zníži o 3 až 4-krát. "

Preto je jedným z hlavných dôvodov rozvoja artrózy u ľudí, ktorí ešte nie sú starí, sedavý životný štýl: práca v kancelárii pri počítači, vedenie auta, odpočinok doma na gauči. Na výživu kĺbu majú okrem toho vplyv aj chlad a vlhkosť, cievne ochorenia, zvýšená viskozita krvi a nadváha.

"Často sa hovorí, že ploché nohy vedú k artróze. "Nie je to tak úplne pravda. Ploché nohy nie sú bezprostrednou príčinou tohto ochorenia, dá sa považovať iba za predisponujúci faktor. Ďalšia vec je zaujímavejšia. Artróza sa často vyvíja u ľudí, ktorí sa, zdá sa, snažia sledovať svoje zdravie. Napríklad chodia do fitnescentier. V telocvični sa aktívne učia dve až tri hodiny dvakrát týždenne. Je to dobré pre srdce, ale nie pre preťažené kĺby. To isté platí pre beh. Je to dobrý zvyk, ale treba zvoliť správnu bežeckú obuv - špeciálnu, najmä na behanie, s dobrým tlmením v oblasti päty. ""

Ľudia navyše často prídu k ortopédovi po diéte s bolesťami kĺbov. Zdá sa, že schudol, váha sa znížila, kĺby by mali byť „šťastné", ale bolia. Ide o to, že počas diéty neprijímali dôležité živiny potrebné na neustálu regeneráciu, vrátane tukov, ktorých sa počas chudnutia často snažia vzdať.

Artrózu môžu spôsobovať aj poranenia kĺbov, najmä zlomeniny. Po určitom čase po poranení sa môžu vyskytnúť bolesti kĺbov - ide o takzvanú poúrazovú artrózu.

„Najlepším spôsobom, ako podporiť svoje kĺby, je pravidelné a pokojné cvičenie vo forme pohybov kĺbov s vysokou amplitúdou a správnej výživy. Ak už máte artrózu, potom by sa prípustná fyzická aktivita mala prekonzultovať s traumatológom. ""

Poškodenú chrupavku nie je možné opraviť, je však možné sa pohybovať bez bolesti.

Hlavnou vecou je zabrániť relapsu.

Artróza sa môže vyvinúť takmer vo všetkých kĺboch. Napríklad pri nosení topánok na vysokom podpätku sa opotrebujú chrupavky v malých kĺboch chodidla, najmä na palcoch na nohách. Ale častejšie pacienti prichádzajú k lekárovi so sťažnosťami na bolesť veľkých kĺbov - ramena a kolena.

„Choroba sa môže vyvinúť asymptomaticky po dobu 10 alebo 20 rokov. Niekedy je možné ho identifikovať skôr, ako začne zápal - počas lekárskych vyšetrení alebo počas výskumu súvisiaceho s inými problémami, "hovorí traumatológ.

Prvými známkami artrózy, ktoré pacienti začnú pociťovať, sú stuhnutosť kĺbu po dlhom odpočinku, opuch kĺbov; ak sa choroba vyvíja v ramenách, potom je ťažké dosiahnuť rukou do dolnej časti chrbta, chrbta, ak v nohách bolí ísť dole po schodoch, objaví sa krívanie, vzdialenosť, ktorú človek prejde bez nepohodlia, sa postupne zmenšuje . Ak kĺby začnú bolieť aj v pokoji, naznačuje to už značnú závažnosť patologického procesu, keď z chrupavky nezostane takmer nič. Zvyčajne v tejto chvíli vyhľadávajú pacienti pomoc od lekárov.

Najlepším spôsobom, ako podporiť svoje kĺby, je pravidelné, pokojné cvičenie a správna výživa.

„V prvom rade znižujeme zápal predpisovaním liekov a obmedzovaním záťaže, znižovaním bolesti v oblasti kĺbov. Ostrá bolesť ustúpi počas prvých 1 - 2 týždňov. Potom je však nevyhnutné pokračovať v aktívnej liečbe, ktorá zvyčajne trvá asi 1 - 2 mesiace. Hlavnou úlohou je zastaviť proces deštrukcie kĺbov a zabrániť relapsu. Chrupavku nie je možné obnoviť, vybudovať, ale je možné dosiahnuť stabilnú remisiu a potom bude možné žiť s artrózou, to znamená pohybovať sa bez bolesti a nepríjemností po mnoho ďalších rokov. Je len dôležité dodržiavať motorický režim, jesť správne a nie podchladiť. Svojim pacientom často vysvetľujem, že artróza nie je choroba, ale spôsob života. ""

Moderné vybavenie na klinike EMS vám umožňuje rýchlo a presne vyhodnotiť, čo sa deje s kĺbmi. Je možné sa obrátiť na ortopedického traumatológa, vykonať laboratórnu diagnostiku, vykonať röntgenové a ultrazvukové vyšetrenie kĺbu na profylaktické účely, aby sa zistil stav chrupavky. A v prípade bolesti sú tieto vyšetrenia jednoducho nevyhnutné.