Aké je nebezpečenstvo cervikálnej osteochondrózy v každej fáze?

Bolesť a stuhnutosť pohybov pri osteochondróze krčnej chrbtice

Takmer všetci ľudia nad 25 rokov trpia osteochondrózou, choroba má dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že postihne krčnú chrbticu. . .

Je to do značnej miery spôsobené jeho zvýšenou pohyblivosťou, pretože má bremeno držania hlavy.

Patológia je rovnako bežná u pacientov oboch pohlaví; zmeny môžu byť spôsobené rôznymi dôvodmi.

V poslednej dobe sa choroba vážne omladila, prvé príznaky sa môžu objaviť dokonca aj v škole alebo na univerzite, je to kvôli poruchám držania tela a sedavému životnému štýlu.

Nedostatok liečby môže viesť k vážnym komplikáciám a nepríjemným následkom, ak sa objavia nepríjemné príznaky, mali by ste okamžite konzultovať lekára.

Čo je cervikálna osteochondróza

Osteochondróza krčnej chrbticeje progresívna degeneratívno-dystrofická lézia medzistavcových platničiek tejto oblasti, patológia vedie k zmenám stavcov a medzistavcových platničiek.Proces je sprevádzaný tvorbou osteofytov- kostné výrastky na stavcoch krku, ktoré spôsobujú podráždenie a namáhanie svalov, čo ďalej zhoršuje stav pacienta.

Mechanizmus vývoja ochorenia priamo súvisí s anatomickými vlastnosťami tela, pretože krčná chrbtica pozostáva iba zo 7 stavcov. V hrudnej a bedrovej oblasti sú stavce relatívne homogénne, v krku sa v dôsledku veľkých amplitúdových pohybov hlavy ramenného pletenca a hlavy líšia štruktúrou.

Pohyblivý krk prechádza do relatívne statickej hrudnej oblasti, preto sa od seba líši 1, 2, 7 stavcov. . . Okrem miechy touto oblasťou prechádzajú cievy, miechové nervy, veľké množstvo periférnych nervov.

Niektoré z týchto nervov, napríklad vagus, inervujú brušné orgány a membránu. Okrem nervov tu prechádzajú dôležité hlavné cievy. Pri osteochondróze sa zvyšuje riziko porúch obehu v mozgu, môže sa objaviť bolesť krku, hlavy, atď. Vývoj choroby môže vyvolať neurologické patológie a práca centrálneho nervového systému sa môže zhoršiť.

Príčiny

Dôvody pre rozvoj choroby sú veľmi odlišné., mnohé z nich sú spojené s deformáciami chrupavkových tkanív v dôsledku akumulácie solí v lymfe a krvi.

Pri správnej výžive a pravidelnej fyzickej aktivite sa soli neakumulujú, v závažných prípadoch sa chrupavkové tkanivá stanú menej pohyblivými, ich flexibilita klesá, v dôsledku posunutia stavcov dochádza k zovretiu nervových zakončení a tepien.

Uvažuje sa o hlavnej príčine patológií krčnej chrbticesedavý spôsob života, choroba je úradníkom dobre známa. Ľudia, ktorí sú nútení vykonávať ťažkú fyzickú prácu, tiež trpia osteochondrózou, pretože zvýšený stres na chrbte spojený s nepohodlnou polohou tela a dlhotrvajúcimi zraneniami chrbta majú nepriaznivý vplyv, čo vedie k preťaženiu tejto zóny.

V medicíne je obvyklé rozlišovať 2 hlavné faktory vedúce k rozvoju osteochondrózy:

 • patologické- degeneratívne procesy medzistavcových platničiek a iných stavcových štruktúr so zapojením blízkych tkanív, nervových zväzkov a ciev prebiehajú pod vplyvom negatívnych vonkajších faktorov, čím sú faktory závažnejšie, tým je rýchlosť vývoja procesov vyššia;
 • fyziologické- všetky procesy sú determinované prirodzenými zmenami súvisiacimi s vekom, starnutím chrupavkových tkanív v chrbtici, usadeninami soli atď.

Špecifické príčiny osteochondrózy krčnej chrbtice:

 • metabolické poruchy, niektoré štádiá obezity;
 • choroby kardiovaskulárneho systému, vyvolávajúce pokles tlaku, poruchy krvného obehu v mozgu;
 • hypodynamia - sprevádzaná obmedzenou pohyblivosťou, táto kategória zahŕňa chorobu alebo zranenie, sedavé zamestnanie, sedavý životný štýl;
 • nesprávne držanie tela - rôzne formy reumatizmu, skoliózy, ploché nohy;
 • poranenia krčnej chrbtice (modriny, údery, vyvrtnutia), poranenia iných častí chrbtice môžu hrať dôležitú úlohu;
 • zvýšená fyzická aktivita na krčnej chrbtici v dôsledku ťažkej fyzickej práce alebo intenzívnych športov;
 • nadváha;
 • sedavý životný štýl - vedie k preťaženiu krčnej chrbtice a chrbtice;
 • hernia krčných stavcov, sprievodné ochorenia;
 • nútené predĺžené držanie hlavy v neprirodzenej alebo nepohodlnej polohe, keď sú svaly preťažené, dochádza k zakriveniu chrbtice;
 • nervové napätie, neustály stres;
 • vrodené anomálie štruktúry chrbtice.

Dôsledky cervikálnej osteochondrózy pri absencii liečby

Čo je v prvej fáze nebezpečné

Prvá etapa je sprevádzaná tvorbou trhlín v diskoch stavcov a vysychaním jadra pulposusVýsledkom je, že krehkosť konštrukcie sa zvyšuje a odolnosť voči zaťaženiu klesá. V tejto fáze je v krku bolesť a stuhnutosť.

Trhliny v medzistavcových platničkách v prvom štádiu cervikálnej osteochondrózy

Čo je nebezpečné v druhej fáze

V druhej fáze je povrch stavcov zničený., v dôsledku čoho sa jadro vytlačí a rozšíri medzistavcový priestor, v dôsledku čoho sa vytvoria výčnelky a herniované disky. Vyvolávajú silnú neustálu bolesť, stuhnutosť pohybov, slabosť, pocit necitlivosti v tvári a rukách.

2. fáza cervikálnej osteochondrózy je charakterizovaná degeneratívnymi zmenami v samotných stavcoch

Čo je nebezpečné v tretej fáze

Najväčším nebezpečenstvom je tretia etapa ochorenia., sprevádzané tvorbou medzistavcových hernií. Proces deštrukcie povrchu vertebrálneho disku pokračuje, zvyšuje sa hrozba poškodenia ciev, svalov, väzov a nervov nachádzajúcich sa v blízkosti chrbtice.

Každý stavec sa stáva akútnejším a drsnejším, čo má negatívny vplyv na svaly, v dôsledku nedobrovoľnej kontrakcie je obmedzená motorická aktivita nielen krčnej chrbtice, ale aj celej chrbtice. V dôsledku zovretých nervov sa zhoršuje vedenie nervových vzruchov k jednotlivým orgánom a tkanivám.

Príznaky tretej etapy sa považujú za bolestivú bolesť v zadnej časti hlavy a krku.siahajúce do ramena a rúk, znecitlivenie a bolesť, ťažkosti s pohybom hlavy. U pacienta dochádza k zhoršeniu sluchu a zraku, často dochádza k vracaniu a nevoľnosti.

Čo je nebezpečné vo štvrtej fáze

Počas degeneratívnej opravy chrbticedochádza k fúzii poškodených stavcov s kostnými výrastkami-osteofytmi. . . Komplikácie počiatočných štádií ochorenia sa zhoršujú, chrbtica stráca pohyblivosť, čo ohrozuje postihnutie.

Ďalšie nebezpečenstvá cervikálnej osteochondrózy:

 1. Vegeto-vaskulárna dystónia- patológia sa vyvíja na pozadí neustáleho stresu a chronickej únavy, choroba je sprevádzaná rôznymi symptómami, ktoré je ťažké diagnostikovať. Ochorenie často sprevádza osteochondrózu, patológia sa prejavuje záchvatmi paniky, pocitmi slabosti, záchvatmi tachykardie, zvýšeným potením.
 2. Bolesť hlavy. . . Syndróm bolesti v mozgových cievach, mozgových membránach, mäkkých tkanivách hlavy sa rýchlo zvyšuje, zvyšuje sa jeho intenzita, v očiach sa objavujú „hviezdy" a „kruhy", pozoruje sa foto- a fonofóbia, tinnitus .
 3. Problémy s krvným tlakom. . . Posunutie stavcov vyvoláva stenózu, v dôsledku stlačenia nervov a krvných ciev je narušená funkcia regulácie dýchania, arteriálneho tonusu a srdcovej frekvencie. V dôsledku vývoja ochorenia sa pozorujú dysfunkcie nervových centier, od ktorých závisí prívod krvi do miechy a mozgu. V dôsledku zmeny počiatočnej polohy medzistavcového disku dochádza k hladovaniu kyslíkom, na ktorý telo reaguje zmenami krvného tlaku. Závrat, strata rovnováhy - symptóm naznačuje porušenie fungovania vestibulárneho aparátu, ktoré vzniká kompresiou stavcov nervov, svalov a ciev umiestnených v blízkosti chrbtice. V dôsledku tohto stláčania dochádza k stimulácii falošných nervových impulzov z mozgu do malého mozgu. Situáciu zhoršuje skutočnosť, že orgány trpia obehovými patológiami a hladovaním kyslíkom.
 4. Nervový systém- problémy s nervami môžu spôsobiť postihnutie, viesť k smrti pacienta, takéto poruchy môžu sprevádzať nešpecifické príznaky - vysoká horúčka, tlakové rázy, bolesť.

Mýty o dôsledkoch cervikálnej osteochondrózy

Za tie roky existencie choroby sa objavilo veľké množstvo mýtov, ktoré sú bežné nielen medzi pacientmi, ale aj medzi lekármi.

Mýty:

 1. Nemožnosť vyliečiť chorobu- vo väčšine prípadov je choroba nevyliečiteľná, ale je možné dosiahnuť jej ústup; pri zmene životného štýlu môže obdobie na zotavenie trvať desaťročia.
 2. Liečba nie je potrebná- osteochondróza je nebezpečná choroba, aj keď sa v počiatočných štádiách nemusí nijako prejaviť, dochádza v tele k nezvratným zmenám.

Záver

 • Osteochondróza krčnej chrbticeIde o bežnú chorobu sprevádzanú posunom krčných stavcov.
 • Zvažuje sa hlavná príčina ochoreniasedavý spôsob života, choroba je stále častejšie medzi mladými ľuďmi a ohrození sú aj pacienti, ktorí sa zúčastňujú ťažkej fyzickej práce.
 • Nedostatok liečbymôže viesť k najnegatívnejším následkom vrátane invalidity a smrti. . .