Artróza kolena: príznaky a liečba

Kolenný kĺb je oblasť tela, ktorá podlieha každodennému silnému stresu a plní množstvo dôležitých funkcií. Preto je kolenný kĺb náchylný na rôzne druhy poškodenia. Zvlášť taká choroba, ako je artróza kolenného kĺbu, je bežným ochorením, ktoré je najviac náchylné na ženy v zrelom veku, športovcov.

Čo je to artróza kolena?

Ochorenie je atrofiou chrupavkového tkaniva v danej oblasti. Ochorenie sprevádza množstvo symptómov, medzi ktoré patrí zníženie pohyblivosti kĺbov, bolesť a prítomnosť charakteristického chrumkania pri pohybe.

Pri absencii riadnej liečby artróza prechádza do chronickej formy. V tomto prípade je ovplyvnené nielen samotné tkanivo chrupavky, ale aj jeho škrupina, ako aj väzy a svaly umiestnené v blízkosti. Kĺb je silne deformovaný, na povrchu chrupavkového tkaniva sa objavujú osteofyty (kostné výrastky). Symptomatológia choroby sa stáva výraznejšou.

Príčiny ochorenia

Ochorenie je primárne alebo získané. Primárna artróza sa vyskytuje pri narodení a jej prvé príznaky sa objavujú v ranom detstve. V tomto prípade sa za príčinu ochorenia považujú abnormality vo vývoji kĺbu alebo jeho väzov.

Príčiny artrózy kolenného kĺbu zahŕňajú faktory ako:

 1. Operácia kolena (napríklad odstránenie menisku). V tomto prípade sú tkanivá kĺbu náchylnejšie na opotrebovanie.
 2. Mechanické poškodenie kolena (zlomeniny kostí, dislokácia, pomliaždenie).
 3. Významná fyzická námaha v tejto oblasti (napríklad pri zdvíhaní závažia).
 4. Artritída, choroby nôh.
 5. Metabolické poruchy, nadváha.

V závislosti od faktorov, ktoré viedli k vzniku a rozvoju artrózy kolena, môže byť choroba jednostranná alebo obojstranná. Jednostranná artróza sa môže vyskytnúť v dôsledku traumy, chirurgického zákroku. A faktory, ako je nadváha a nesprávny metabolizmus, často vedú k bilaterálnej forme ochorenia.

Príznaky

Prvé príznaky ochorenia sa neprejavia okamžite (niekoľko mesiacov alebo rokov po nástupe deformačného procesu). Aj keď nepohodlie v oblasti kolien je možné zaznamenať vo veľmi raných štádiách ochorenia.

zdravá chrupavka a artróza kolenného kĺbu

Artróza kolenného kĺbu má 4 stupne závažnosti, charakterizované špecifickou liečbou a súborom symptómov:

 • Artróza kolenného kĺbu 1. stupňa.Choroba sa prakticky nijako neprejavuje, s výnimkou neobvyklých pocitov v oblasti kolien. Okrem toho, ak sa včas neprijmú vhodné opatrenia, choroba sa vyvinie a bude pre pacienta prinášať stále viac utrpenia.
 • Artróza kolenného kĺbu 2. stupňa.Pri pohybe sa v oblasti kolenného kĺbu objavuje bolesť, ktorá môže v pokoji pretrvávať.
 • Artróza kolenného kĺbu 3. stupňa.Pocity bolesti sa stávajú výraznejšími, dochádza k poklesu motorickej funkcie postihnutého kĺbu. Ak sa bolesť stane neznesiteľnou, kĺb je veľmi obmedzený v pohybe, pacient potrebuje operáciu a niekedy aj výmenu kĺbu.
 • Artróza kolena stupeň 4charakterizovaná úplnou deštrukciou tkaniva kĺbovej chrupavky. Pri liečbe v tomto prípade je chirurgická intervencia nepostrádateľná.

Ako liečiť artrózu kolenného kĺbu

 1. Fyzioterapia.Táto metóda liečby vám umožňuje dosiahnuť pozitívne výsledky v počiatočných štádiách vývoja ochorenia. Fyzioterapeutické opatrenia môžu byť rôzne:
  1. Anestetická terapia (UV terapia, magnetoterapia). Tieto metódy môžu odstrániť symptómy artrózy, najmä bolesť, a zvýšiť pohyblivosť kĺbu.
  2. Protizápalová terapia (infračervená expozícia, terapia UHF). Tieto metódy môžu zmierniť bolesť, zastaviť zápal a deštrukciu kĺbov.
  3. Rekonštrukčná fyzioterapia (expozícia ultrazvukom, liečebné kúpele, darsonvalizácia) zlepšuje výživu a krvný obeh v chrupavkovom tkanive kĺbu.
 2. Lekárske ošetrenie artrózykoleno je predpísané na zmiernenie symptómov ochorenia, ako aj na obnovu postihnutého kĺbu. Na odstránenie symptómov sa používajú nesteroidné protizápalové lieky. Ak po užití liekov tejto skupiny choroba naďalej pokračuje, sú predpísané hormonálne činidlá, ktoré pomôžu rýchlo odstrániť bolesť, zápal a opuch postihnutej oblasti. Užívanie hormónov môže viesť k mnohým vedľajším účinkom, preto sa tieto prostriedky môžu užívať iba vo zvláštnych prípadoch (napríklad pri výraznom zápale kĺbov, tvorbe zápalovej tekutiny v ich dutine). Priebeh prijatia by mal byť krátky, liek sa vstrekuje priamo do kĺbu nie viac ako 1krát za 10 dní. Chondroprotektory sú prostriedky predpísané na obnovu poškodeného tkaniva kĺbov. Použitie týchto liekov je veľmi účinné v počiatočných štádiách ochorenia, keď je tkanivo chrupavky mierne poškodené. Ale s pokročilou formou ochorenia budú potrebné radikálnejšie metódy liečby. Príjem chondroprotektorov by mal byť pravidelný, pretože iba v tomto prípade sa dosiahne pozitívny terapeutický účinok. Prostriedky na topickú aplikáciu (masti, gély) sa používajú ako pomocné lieky, pomáhajú zlepšiť krvný obeh a výživu v oblasti kĺbov, zmierňujú bolesť a nepohodlie v postihnutej oblasti a majú otepľujúci účinok. Je dôležité mať na pamäti, že je nemožné vyliečiť artrózu iba miestnymi liekmi, tieto prostriedky sa používajú iba ako doplnok k hlavnej liečbe. Okrem vyššie uvedených sú intraartikulárne injekcie považované za veľmi účinný prostriedok, to znamená injekcie do kĺbu na artrózu kolenného kĺbu.
 3. Chirurgická liečba.Ak choroba prešla do pokročilého štádia, je potrebná chirurgická intervencia. Môžu byť použité rôzne chirurgické metódy, ktoré sa navzájom líšia stupňom nárazu na kĺb:
  • Artroskopia sa vykonáva pomocou endoskopu, ktorý sa drobnými vpichmi zavedie do oblasti kolenného kĺbu. V dôsledku operácie sa odstránia postihnuté oblasti kĺbového tkaniva.
  • Osteotómia je indikovaná, keď je kĺb už deformovaný. Operácia sa vykonáva v niekoľkých fázach: najskôr sa kosť zlomí na predpísanom mieste, potom sa uvedie do správnej polohy a potom sa pomocou špeciálnych fixátorov spojí.
  • Endoprotetika je najradikálnejšia chirurgická metóda, ktorá sa predpisuje, pokiaľ ide o úplné zničenie tkaniva chrupavky. Operácia je úplná alebo čiastočná náhrada postihnutého kĺbu.
  • Liečba artrózy kolenného kĺbu ľudovými prostriedkamiprípadne ako pomocné metódy. Prirodzene nie je možné predpísať tieto prostriedky sami, je potrebná predbežná konzultácia so špecialistom.

Prevencia artrózy kolenných kĺbov

Samozrejme, nemožno zaručiť preventívne opatrenia, aby sa zabránilo rozvoju deformujúcej artrózy kolenného kĺbu, ale je celkom možné znížiť riziko jeho výskytu. Prevencia je pomerne jednoduchá, spočíva predovšetkým v udržaní normálnej telesnej hmotnosti, pravidelnej miernej fyzickej aktivite a správnej výžive.

Ako preventívne cvičenie sú vhodné tieto druhy fyzických aktivít, ako sú:

 • Chôdza.
 • Plávanie
 • Jazda na bicykli.
 • Špeciálne cvičenia na posilnenie kĺbov.

Pokiaľ ide o správnu výživu, je potrebné zabezpečiť, aby diéta obsahovala:

 • Bielkovinové výrobky (chudé mäso, ryby, mliečne výrobky).
 • Výrobky obsahujúce kolagén (želé mäso, mäsová želé).
 • Potraviny obsahujúce vitamíny B (vajíčka, banány, kapusta).
 • Zelenina a ovocie.
 • Dostatočné množstvo vody (najmenej 2 litre denne).

Existujú jedlá, ktoré je potrebné obmedziť. Patria sem tučné, vyprážané, sladké a príliš slané jedlá a alkoholické nápoje.