Osteochondróza krku: príznaky a liečba bolesti

Neprejde ani jeden deň u neurológa bez pacienta s osteochondrózou krku. Pohroma modernej spoločnosti postihuje mladých i starších ľudí. Ako určiť prvé príznaky zákernej choroby, koho kontaktovať a čo robiť s bolesťou pri osteochondróze krčnej chrbtice, hovorí neurológ.

Prečo sa vyvíja

Doteraz nikto neidentifikoval jednoznačné príčiny zmien chrupavkových diskov. Sú známe iba predisponujúce faktory, ktoré keď sú zhrnuté, za určitých okolností vedú k prejavu choroby.

Kategória takýchto dôvodov, cervikálnych aj iných osteochondróz, zahŕňa:

 • Poranenie chrbtice;
 • Obezita;
 • Dedičná predispozícia spojená buď so štrukturálnymi znakmi stavcov, alebo so štruktúrou chrupavkovej matrice;
 • Metabolické zmeny, ktoré sa zhoršujú s vekom;
 • Zmeny v cievnom riečisku, čo vedie k porušeniu trofizmu tkaniva;
 • Nedostatok adekvátnej pohybovej aktivity zameranej na udržanie pohyblivosti chrbtice a rovnováhu svalového tonusu.

Príznaky osteochondrózy sa často objavujú v tých štádiách degeneratívneho procesu v chrupavkových kotúčoch, ktoré už neumožňujú zvrátiť vývoj procesu.

zmeny v chrbtici s cervikálnou osteochondrózou

Choroba sa stáva chronickou so striedaním záchvatov exacerbácií a remisií.

Cervikálna osteochondróza krčnej chrbtice sa často vyvíja na pozadí niektorých predchádzajúcich zranení alebo dedičných porúch anatómie stavcov.

Tieto dva faktory prispievajú k rozvoju znakov cervikálnej osteochondrózy v ranom veku. A čím skôr sa choroba vyvinie, tým závažnejší je jej priebeh v priebehu času.

Každá exacerbácia cervikálnej osteochondrózy vedie k zhoršeniu symptómov. Takýto priebeh patologického procesu je ťažko korigovateľný konzervatívnymi metódami, preto je potrebné hľadať chirurgické riešenie tohto problému.

Ako sa choroba prejavuje

Symptómy osteochondrózy krčnej chrbtice sa objavia s rozvojom komplikácií choroby. Najprv to bude nejaká ťažkosť na krku, obtiažnosť a bolestivosť pohybov na krku po náročnom dni spojená s napätím v krčných svaloch. Takáto klinika je typická pre cervikálnu osteochondrózu 1. stupňa, keď morfologické zmeny ešte nie sú katastrofálne.

Chondrózne bolesti hlavy zahŕňajú aj chronické tenzné bolesti hlavy. To všetko je spôsobené rovnakou nerovnováhou svalového tonusu.

Čo je dôvodom zvýšenia symptómov

Nástup neurologických symptómov je typický pre osteochondrózu krčnej chrbtice už 2. stupňa, kedy chrupavkové platničky, ktoré stratili svoju elasticitu, umožňujú zmenšiť priemer medzistavcového foramenu určeného na výstup miechových nervov.

Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že nervy, ktoré sa podieľajú na tvorbe brachiálneho plexu, sa nachádzajú v krčnej mieche, vyskytujú sa všetky druhy motorických a senzorických porúch horných končatín.

Okrem toho sa príznakom cervikálnej osteochondrózy môžu stať vegetatívne poruchy spojené s kompresiou vetiev sympatického autonómneho nervového systému, ktorá je sprevádzaná poruchou termoregulácie, potením na postihnutej strane a Hornerovým syndrómom.

Hornerov syndróm zahŕňa triádu očných symptómov:

 • Zúženie žiaka so zachovanou reakciou na zmeny osvetlenia miestnosti;
 • Zníženie šírky palpebrálnej trhliny;
 • Slabo nápadné zatiahnutie očnej buľvy, ktoré sa hodnotí v porovnaní s okom na nepostihnutej strane. Navyše je možné zmeniť jas farby dúhovky. Zo strany lézie budú oči svetlejšie.
Hornerov syndróm s cervikálnou osteochondrózou

Ako je narušené zásobovanie mozgu krvou

Okrem opísanej kliniky sa v dôsledku zvláštnosti štruktúry krčných stavcov vyvíja aj porušenie krvného zásobenia mozgu.

Je to spôsobené tým, že väčšina zadných častí mozgu, ktorá je zodpovedná za stabilitu chôdze, udržiavanie rovnováhy, spracovanie informácií z orgánov zraku a sluchu atď. , je zásobovaná krvou z povodia bazilárnej artérie.

Bazilárna artéria je vytvorená v dôsledku fúzie dvoch stavovcov prechádzajúcich kanálom procesov krčných stavcov. Pri cervikálnej osteochondróze sa teda vytvára syndróm vertebrálnej artérie, ktorý spočíva v klinike, ktorá charakterizuje porušenie krvného zásobenia zadných častí mozgu.

Tento stav sa ľudovo nazýva cervikálny syndróm. O výsledku ochorenia často rozhoduje záujem arteriálnych ciev uzavretých v kostnom prstenci krčných stavcov.

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť, tvorená na pozadí cervikálnej osteochondrózy, sa často prejavuje na bleskovo rýchlej klinike až do vývoja mozgových infarktov.

Zvlášť nebezpečná je kombinácia cervikálnej osteochondrózy a vysokého krvného tlaku.

Porážka arteriálneho lôžka z niekoľkých strán vedie k oslabeniu terapeutickej kontroly nad prívodom krvi do mozgu. Je to preto, že mozog je zásobovaný arteriálnou krvou prostredníctvom dvoch arteriálnych systémov:

 • Systémy vertebrálnych artérií;
 • Systémy krčných tepien.

A ak cervikálna osteochondróza ovplyvňuje iba záujmy vertebrálnych artérií, potom arteriálna hypertenzia ovplyvňuje celé arteriálne lôžko bez výnimky. Preto či sa môže tlak zvýšiť s cervikálnou osteochondrózou, určuje prítomnosť už vytvorenej hypertenzie.

Neurologické prejavy

obehové poruchy pri cervikálnej osteochondróze

Pri cervikálnej osteochondróze vedie kritické zníženie prietoku krvi cez vertebro-bazilárny systém artérií k periodickému zvoneniu (hluku) v ušiach, ktoré sprevádza náhly výskyt nestability chôdze, závraty, bolesti hlavy v tyle a takzvané záblesky svetla .

Bolesť hlavy je často sprevádzaná nevoľnosťou, vracaním a následnou stratou vedomia.

Tinnitus pri osteochondróze krčnej chrbtice, rovnako ako všetky ostatné príznaky, je spôsobený prudkým poklesom prietoku krvi vo vaskulárnom vertebro-bazilárnom povodí, čo vedie k nedostatku kyslíka v častiach mozgu zodpovedných za analýzu informácií z jedného alebo druhého receptora. odkaz.

Záchvaty paniky pri cervikálnej osteochondróze môžu sprevádzať záchvaty mozgovej cievnej príhody u emočne nestabilných jedincov náchylných na neurotické reakcie. Je to spôsobené nerovnováhou autonómneho nervového systému na pozadí živo prežívaného pocitu strachu.

Potrebujem sa liečiť

Aké je teda nebezpečenstvo cervikálnej osteochondrózy, určuje jej symptómy. V prípade vývoja nestability krčnej chrbtice dochádza k poškodeniu centrálneho nervového systému. Vždy to vedie k smrti alebo invalidite.

postihnutie s pokročilou cervikálnou osteochondrózou

Pri absencii spinálnej hernie, spondylózy a iných závažných komplikácií vedúcich k takým závažným následkom cervikálnej osteochondrózy choroba postupuje pomaly, pričom opakujúce sa bolesti krku vyžarujú do zátylku, pocit necitlivosti a slabosti horných končatín, porucha autonómneho nervového systému.

Ako sa nechať vyšetriť?

Na diagnostické účely sa môžete uspokojiť s výsledkami röntgenového vyšetrenia, ale je lepšie vykonať MRI krčnej chrbtice. MRI posúdi stav nielen chrupavkových platničiek, ale aj miechových koreňov a vertebrálnych artérií.

Ku komu sa pôjdeme liečiť

A teraz o otázke, ktorá určuje špecializáciu požadovaného odborníka, alebo o tom, ktorý lekár zaobchádza s osteochondrózou krčnej chrbtice. Pre priemerného pacienta je ťažké rozlíšiť svoje sťažnosti. Nezabudnite, že mnoho chorôb môže mať podobné sťažnosti. Preto v prípade akýchkoľvek problémov so zdravotným stavom stojí za to kontaktovať prvé spojenie lekárskej pomoci pre obyvateľstvo - terapeuta.

vymenovanie lekára za cervikálnu osteochondrózu

Po vylúčení vlastného terapeutického profilu chorôb a ak je to uvedené, terapeut rozhodne odporučí na konzultáciu s neurológom. V budúcnosti neuropatológ zostavuje schému na diagnostické vyhľadávanie alebo potvrdenie choroby s plánom potrebnej liečby.

Vychádzajúc zo skutočnosti, že osteochondróza je sprevádzaná hlavne neurologickými príznakmi, symptómy a liečbu cervikálnej osteochondrózy určuje neurológ.

Liečba pozostáva hlavne z liekov a fyzioterapeutických procedúr zameraných na zastavenie zápalového procesu a zlepšenie zásobovania krvou.

Vzhľadom na skutočnosť, že táto choroba nemá jednoznačnú príčinu a nie je možné ovplyvniť patogenézu patologického procesu, je liečba osteochondrózy krku symptomatická.

lekár vyšetruje pacienta s cervikálnou osteochondrózou

Inými slovami, tradičný terapeutický účinok je obmedzený na zníženie nepohodlia pacienta, keď dôjde k exacerbácii ochorenia.

Kedy začať s liečbou?

Trvalá kranialgia a bolestivé bolestivé pocity za krkom - cervikranialgia - sa stávajú signálnym svetlom pre cervikálnu osteochondrózu.

Príčinou je v počiatočnom štádiu ochorenia chronický svalový kŕč hlavy a krku.

Liečebný režim cervikokranialgie na pozadí cervikálnej osteochondrózy zahŕňa liekovú kombináciu NSAID s centrálne pôsobiacimi svalovými relaxanciami.

Ak v dôsledku vyšetrenia nie sú zistené žiadne závažné komplikácie osteochondrózy vo forme spondylolistézy alebo hernie disku, je povolená paralelná masáž.

masáž na cervikálnu osteochondrózu

Lekárska liečba cervikálnej osteochondrózy sa nelíši od liečby, keď je tento patologický proces ovplyvnený akýmkoľvek iným segmentom chrbtice. Výnimkou je zapojenie vertebrálnych artérií do procesu s tvorbou rovnomenného syndrómu.

Liečba syndrómu vertebrálnej artérie pri cervikálnej osteochondróze spočíva v uvoľnení cievneho spazmu a zlepšení prietoku krvi s prevenciou blokády mikrovaskulatúry.

Terapeutické pokusy o obnovenie elasticity medzistavcových chrupaviek, ktorých strata je východiskovým bodom ochorenia, nedosiahli požadovaný výsledok. Preto je otázka, či je možné vyliečiť cervikálnu osteochondrózu, rétorická. Jediné, čo je možné v situácii, keď sa choroba už ohlásila, je nenechať ju zvýšiť. Je celkom možné zabrániť vzniku komplikácií kombinovaným terapeutickým prístupom k chorobe.

Konzervatívne metódy

Neexistuje jediný liek na osteochondrózu krčnej chrbtice. Pri liečbe cervikálnej osteochondrózy je dôležité dodržiavať etapy. V akútnom období je potrebné objasniť povahu a prevalenciu lézií krčného segmentu chrbtice. Až potom sa stanoví lekárska taktika a výber liekov na liečbu. Pri absencii potreby naliehavej chirurgickej intervencie sa spočiatku eliminujú klinické príznaky akútneho zápalu spôsobeného porušením miechových koreňov.

lekár skúma snímku krčnej chrbtice s osteochondrózou

Na tieto účely sa s osteochondrózou krčnej chrbtice používajú injekcie NSAID a svalového relaxantu, ktoré navzájom zvyšujú účinok.

Po niekoľkých dňoch, na pozadí ústupu procesu, sa injekčná forma liekov nahradí tabletami používanými tak na osteochondrózu krčnej chrbtice, ako aj na poškodenie akejkoľvek inej chrbtice.

Súbežne s užívaním tabliet na osteochondrózu krčnej chrbtice je možné vykonávať masáž, ktorá uvoľňuje svalové napätie, prerozdeľuje svalový tonus a pri šikovnom prevedení obnovuje os chrbtice.

O obväze

Na upevnenie obnovenej osi chrbtice sa po každom masážnom sedení odporúča nosiť polotuhú výstuž krku. Nosenie výstuhy na krk tiež pomôže zmierniť bolesť počas exacerbácie procesu. Vonkajší polotuhý rám vytvára oporu pre krk, čo vám umožňuje zmierniť napätie zo svalov s miernym zvýšením vzdialenosti medzi usadenými stavcami. Na základe mechanizmu účinku cervikálnej ortézy je jej použitie pri bolestiach pri osteochondróze krčnej chrbtice celkom opodstatnené.

Úľava od choroby pomocou improvizovaných prostriedkov

Relaxácia krčných svalov a určité natiahnutie krku vám umožní zmierniť stláčanie koreňov krčných nervov a odstrániť chronickú bolesť svalového napätia. Chronický priebeh osteochondrózy znamená časté exacerbácie pod vplyvom takých provokujúcich faktorov, ako sú:

 • Dvíhať závažia;
 • Nesprávne vypočítaný pohyb;
 • Prúd studeného vzduchu.

V takýchto situáciách pacienti často nahrádzajú rýchlu návštevu lekára osvedčenými domácimi prostriedkami.

Uloženie náplasti na osteochondrózu krčnej oblasti okrem rušivého momentu, ktorý má určitý analgetický účinok, zvyšuje lokálny prietok krvi pri zahrievaní mäkkých tkanív.

Vzniknuté prebytočné teplo pôsobí spazmolyticky, čo vedie k odstráneniu akútnych klinických príznakov.

Papriková omietka môže byť nahradená použitím masti používaných na osteochondrózu krčnej chrbtice. Môže ísť o NSAID na báze masti a akúkoľvek inú masť na báze hadieho alebo včelieho jedu.

Vyskúšajte prírodný hirudín

Použitie pijavíc na osteochondrózu krčnej chrbtice vedie k:

 • Uľahčiť prietok krvi;
 • Zlepšenie odtoku mäkkých tkanív, ktoré oslobodzuje vnútorné prostredie od toxických produktov zhoršeného metabolizmu;
 • Protizápalový účinok. A vývoj protizápalového účinku spôsobuje, že bolesť je menej živá.

Podľa recenzií hirudoterapia pre osteochondrózu krčnej chrbtice umožňuje, ak nie zbaviť, potom výrazne znížiť množstvo užívaných liekov.

liečba cervikálnej osteochondrózy pijavicami

Zníženie dávky lieku je sprevádzané zlepšením somatického zdravia pacientov a ich duševného stavu.

Účinok fyzioterapie

Pridanie fyzioterapie na osteochondrózu krčnej chrbtice zvyšuje lokálny metabolický index tkanív, čo vedie k aktivácii reparačných procesov a zmäkčeniu deformácií jaziev. Najpopulárnejšie pre osteochondrózu krčnej chrbtice sú fyzioterapeutické postupy, ako sú:

 • Laserová terapia;
 • Terapia rázovou vlnou;
 • Fonoforéza s liekmi (lidáza, hydrokortizón, novokaín, karipaín);
 • Diadinomoterapia;
 • Impulzná terapia.

Účinnosť liečby akéhokoľvek ochorenia sa zvyšuje s obnovením nutričnej rovnováhy pacienta. Toto je obzvlášť dôležité pre ľudí s nadváhou. Za mnohými potravinami sa často skrýva nízka kvalita jedla.

Preto by príprava stravy na osteochondrózu krčnej chrbtice mala brať do úvahy nedostatok vitamínov, bielkovín, polynenasýtených mastných kyselín.

potravinové výrobky na cervikálnu osteochondrózu

Pracujte na fyzickom stave tela

Ale bez adekvátnej pohybovej aktivity dosiahnuté výsledky časom zmiznú.

Na predĺženie obdobia pohody na dobu neurčitú je dôležité vykonávať denne súbor fyzických cvičení, vybraných s prihliadnutím na individuálne vlastnosti.

Nie nadarmo sú hodiny jogy vítané pri osteochondróze krčnej chrbtice. Zvládnutie dychovej praxe sa považuje za hlavný bod pri vykonávaní jogických asán. Kombinácia inhalačno-výdychovej techniky so statickými fyzickými cvičeniami umožňuje nielen obohatiť tkanivá o primerané množstvo kyslíka, ale aj dosiahnuť rovnováhu svalového tonusu.

Optimálne rozloženie svalového napätia vedie k možnosti natiahnutia väzivovo-šľachového aparátu a zamedzeniu patologického postavenia stavcov voči sebe.

Jógové ásany sa kvôli svojej účinnosti často požičiavajú z iných oblastí vývoja fyzického tela, napríklad z pilatesu.

V každom prípade, pred začatím fyzickej korekcie osteochondrózy, je potrebné úplne diagnostikovať stav chrbtice, aby sa identifikovala nestabilita chrbtice. Nestabilita chrbtice je absolútnou kontraindikáciou cvičebnej terapie aj masáže .

masážne sedenie pri cervikálnej osteochondróze

Prevencia cervikálnej osteochondrózy je založená na jej príčinách. Preto, aby sa zabránilo chorobe, je potrebné vyhnúť sa zraneniam (a ak ich dostanú, aby boli adekvátne liečení), jesť správne, spať na správne vybraných vankúšoch a venovať sa všeobecnej rozvojovej gymnastike.

Možno to bude joga alebo vodný aerobik.

Dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel umožní, ak nie vylúčiť nebezpečenstvo osteochondrózy, potom aspoň odložiť načasovanie jej prejavu.

Každý sa sám rozhodne, ako sa zbaviť cervikálnej osteochondrózy. Niekto znáša jeho postup a trpezlivo znáša exacerbáciu za exacerbáciou. Niekto sa spolieha na zázraky konzervatívnej medicíny, ktoré neexistujú. A pre niekoho je to stiesnené z obmedzení, ktoré so sebou prináša osteochondróza. A táto nepríjemnosť sa stáva podnetom pre hľadanie a testovanie samoliečebných systémov, ktoré určite povedú k zvýšeniu kvality života s rozumným prístupom k svojmu stavu.