Čo je osteochondróza krčnej chrbtice?

osteochondróza krčnej chrbtice

Medzi všetkými ochoreniami chrbtice spojenými s neurologickými príznakmi sú najčastejšie degeneratívne-dystrofické procesy, ako je osteochondróza.

Toto ochorenie chrbtice je degeneratívna lézia chrupavky medzi platničkami chrbtice spojená s reaktívnymi zmenami v susedných stavcoch, medzistavcových kĺboch.

Cervikálna oblasť pozostáva zo siedmich stavcov, ktoré sú označené ako C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7. Začínajú na spodnej časti lebky a pohybujú sa dole po chrbtici. Funkciou krčnej chrbtice je podpora hlavy, ochrana miechy vrátane mozgového kmeňa a pohyb hlavy v rôznych formách. V skutočnosti je krčná chrbtica najpohyblivejšou časťou chrbtice.

Čo je cervikálna osteochondróza? Cervikálna osteochondróza je dôsledkom zmien, ktoré sa vyskytujú na medzistavcových platničkách v krčnej chrbtici. Medzistavcové platničky sú umiestnené medzi jednotlivými stavcami, poskytujú odpruženie a pomáhajú podporovať chrbticu. Zmeny, ktoré sa vyskytujú počas tvorby ochorenia, vedú k bolestivým symptómom v dôsledku tlaku na nervové korene.

Podmienky pre vznik ochorenia

bolesť krku s osteochondrózou

Osteochondróza cervikálnej oblasti je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v tkanivách chrupavky, ich poškodení a dystrofických procesoch v nich. V chrbtici sa chrupavka nachádza v medzistavcových platničkách.

Cervikálna osteochondróza je termín používaný na označenie skupiny porúch, ktoré postihujú chrbticu. Presná etiológia nie je známa, ale genetické príčiny, opakované traumy, vaskulárne abnormality, mechanické faktory a hormonálna nerovnováha môžu ovplyvniť jej vývoj.

Podľa modernej teórie je cervikálna osteochondróza choroba, ktorá sa vyvíja, ak existujú dve podmienky:

  1. Dekompenzácia trofických systémov. Je spojená s inými ochoreniami (gastrointestinálny trakt, pečeň, pankreas). Všetky tieto choroby vedú k narušeniu homeostázy.
  2. Nadmerné zaťaženie segmentov chrbtice. Možno ich vysvetliť vrodenými znakmi chrbtice (sakralizácia, úzky miechový kanál).

Napríklad medzi deťmi, ktoré sa často venujú športu, vo veku 5 až 12 rokov, sa u 40 % vyvinie osteochondróza krčnej oblasti. Cervikálna osteochondróza je bežné ochorenie. Prevalencia osteochondrózy vo svete sa odhaduje na približne 80 %. Cervikálna osteochondróza je predzvesťou choroby postihujúcej celú chrbticu, ktorá sa nazýva "generalizovaná osteochondróza".

Mechanizmus nástupu ochorenia

Patologické zmeny v chorobe ovplyvňujú medzistavcové disky, stavce, tkanivá. Keďže kosti v krčnej chrbtici sú menej stabilné ako stavce v strednej a dolnej časti chrbtice, môžu sa ľahko meniť, lámať alebo hýbať.

Stavce sú spojené kĺbovými procesmi na troch stranách. Nucleus pulposus, ktorý sa nachádza v medzistavcových platničkách spájajúcich telá stavcov pred chrbticou, plní funkciu rozloženia zaťaženia. Keď je na chrbtici axiálne zaťaženie, nucleus pulposus vykonáva funkciu znižovania tlaku.

Ak je zaťaženie chrbtice príliš veľké, na vláknitom prstenci sa tvoria trhliny, cez ktoré sa vytláča nucleus pulposus. Tak sa vytvorí kýla. Pretože je časť pulposusu vytlačená, vlastnosti odpisovania sú narušené, zaťaženie chrbtice je nerovnomerné a medzistavcové otvory sa zužujú. Zníženie výšky disku vedie ku konvergencii tiel stavcov. Kosti zhustnú, začnú sa vytvárať kostné výrastky (osteofyty).

V tomto prípade dochádza k zúženiu miechového kanála, nie je dostatok miesta pre vertebrálnu artériu. V tomto ohľade je zásobovanie krvou čiastočne obmedzené, nervy sú stlačené. Čo vedie k zníženiu kyslíka poskytovaného vertebrálnou artériou a zápalu. Patologické zmeny vedú aj k poruchám dýchania a koordinácie. Tieto hypoxické poruchy sú hlavným článkom vzniku cervikálnej osteochondrózy.

Etapy vývoja choroby

Osteochondróza krčnej oblasti prechádza 4 štádiami vývoja:

  1. Vydutie disku. Sila disku závisí od jeho schopnosti udržať nucleus pulposus. Nemusí však vydržať nadmerné zaťaženie. Po opakovanom silnom tlaku začnú steny disku slabnúť a naťahovať sa. V dôsledku toho sa nucleus pulposus začne tlačiť smerom von, čím sa vytvorí vydutie disku. V priebehu času, ak zaťaženie pôsobiace na ne neklesne, výčnelok sa zväčší. V dôsledku toho sa vydutina môže natoľko zväčšiť, že sa začne zapaľovať, čo má za následok ischias.
  2. Vyčnievanie disku. Druhý stupeň degenerácie disku je charakterizovaný prasknutím prstenca v dôsledku opakovaných pohybov a stresu. Vydutina sa stáva slabšou a neschopnou obsiahnuť nucleus pulposus. Zápal sa zintenzívňuje, objavuje sa bolesť. Ak sa v tomto čase zistí choroba a prijmú sa všetky potrebné opatrenia, potom sa dá vyhnúť cervikálnej osteochondróze. Ak nehľadáte pomoc, pokračujete v zaťažení chrbtice, osteochondróza krčných stavcov sa presunie do ďalšej fázy.
  3. V treťom štádiu vývoja dochádza k pretrhnutiu vláknitého prstenca. Nucleus pulposus začína unikať v malých množstvách. Toto štádium je charakterizované silnou bolesťou, necitlivosťou. Lieky proti bolesti pomôžu zbaviť sa syndrómu bolesti. Ešte nie je neskoro začať liečbu.
  4. Štvrtá etapa je posledná. Integrita disku je narušená, už plne neplní svoje funkcie, pretože výška disku klesá v dôsledku straty vnútornej tekutiny. Bolestivý syndróm sa každým dňom zhoršuje. Zápal vyvíja priamy tlak na všetky mäkké tkanivá a nervy.

V dôsledku degeneratívneho procesu, ktorý je v štádiu 3 alebo 4, sa môže vyvinúť artritída krku. Preto s akoukoľvek bolesťou v krku by ste sa mali poradiť s lekárom.